21.ULUSLARARASI ORTAÇAĞ VE TÜRK DÖNEMİ KAZILARI VE SANAT TARİHİ ARAŞTIRMALARI SEMPOZYUMU 25-27 Ekim 2017


Sempozyum Programı

Programı İndirmek için Tıklayınız.

26 Ekim 2017 Perşembe
SAAT Salonlar Konuşmacı Bildiri başlığı
09.30-10.30 Bumin Kağan Açılış Konuşmaları
10:30-11.00 Ara
1 I.Oturum/Oturum Başkanı: Prof.Dr. Zeynep Mercangöz                   
11.00-11.15 Bumin Kağan Prof.Dr. Burcu Ceylan

Araş. Gör. Orçun Erdoğan

Kilise içinde Kilise: Geç Antik Dönem Bazilika Planlı Kiliselerin Ortaçağ’da İkinci Kullanımları
11.15-11.30 Bumin Kağan Prof. Dr. Nilay Çorağan Kayseri’nin Gesi Beldesinde Bizans Kaya Yerleşimleri
11.30-11.45 Bumin Kağan Dr. Çiğdem Temple Kapoumais: Zazadin Han’ın Bizans Dönemine Bakış
11.45-12.00 Bumin Kağan Yrd.Doç.Dr. Güner Sağır Kars Mren Katedrali
12.00-12.15 Bumin Kağan Tartışma
12.15 – 14.00 Öğlen Yemeği
2 II.Oturum/Oturum Başkanı: Prof.Dr. Burcu Ceylan
14.00-14.15 Bumin Kağan Yrd.Doç.Dr. Sinan Mimaroğlu Letoon Bizans Araştırmaları
14.15-14.30 Bumin Kağan Doç.Dr. Osman Doğanay,

Dr. Bülent İşler

Geç Antik Çağdan Günümüze Tyana (Kemerhisar)
14.30-14.45 Bumin Kağan Arş.Gör.Orçun Erdoğan Pamphilya’daki Lyrboton Kome Kırsal Yerleşiminin Geç Antik Çağ Kurgusu
14.45-15.00 Bumin Kağan Doç.Dr. Hasan Buyruk Ordu Yason Burnu ve Kilisesi
15.00-15.15 Bumin Kağan Tartışma
15.15-15.30 Ara  

 

3 III.Oturum/Oturum Başkanı:Prof.Dr. Nilay Çorağan
15.30-15.45 Bumin Kağan Prof.Dr.Gülgün Köroğlu Rezan Has Müzesindeki Örnekleri Işığında Bizans Tılsımları
15.45-16.00 Bumin Kağan Yrd.Doç.Dr. Şener Yıldırım Side’nin Bizans Dönemi Mimari Plastik ve Litürjik Taş Eserleri – II
16.00-16.15 Bumin Kağan Arş.Gör.Elif Karabacak Tire Çeşmelerinde Devşirme Malzeme Kullanımı
16.15-16.30 Bumin Kağan Dr.Ceyhun Berkol Sinop Balatlar Kilisesi Kazılarından Elde Edilen Geç Osmanlı Dönemi Rum-Ortodoks Ayakkabı Buluntuları
16.30-16:45 Bumin Kağan Tartışma

 

26 Ekim 2017 Perşembe
SAAT Salonlar Konuşmacı Bildiri Başlığı
4 I.Oturum/Oturum Başkanı: Prof.Dr. Selçuk Mülayim
11.00-11.15 Kaşgarlı Mahmut Prof.Dr. Ahmet Ali Bayhan Ordu Yöresinde 2017’de Belirlenen Ahşap Çantı Cami Örnekleri
11.15-11.30 Kaşgarlı Mahmut Doç.Dr. Sultan Murat Topçu Halil Rıfat Paşa’nın Sivas-Hasan Çelebi Yol Güzergahı Üzerindeki Bayındırlık Faaliyetleri
11.30-11.45 Kaşgarlı Mahmut Araş.Gör.Serkan Kılıç Elmalı’daki Ahşap Tavanlı Cami ve Mescitler (Osmanlı Dönemi)
11.45-12.00 Kaşgarlı Mahmut Yrd. Doç.Dr.Süreyya Eroğlu Bilgin Kilis Tekke (Canpolat Paşa) Camisi’nin Mimarisi ve Süsleme Özellikleri Üzerine Bir Değerlendirme
12.00-12.15 Kaşgarlı Mahmut Tartışma
12.15 – 14.00 Öğlen Yemeği
5 II.Oturum/Oturum Başkanı: Prof.Dr. Bozkurt Ersoy
14.00-14.15 Kaşgarlı Mahmut Yrd.Doç.Dr. Muhammet Arslan Bilinmeyen Bir Selçuklu Kitabesinin Düşündürdükleri
14.15-14.30 Kaşgarlı Mahmut Dr. Murat Karademir Alara’da Son Yıllarda Ortaya Çıkarılan Bir Yapı Kalıntısı Üzerine Gözlemler
14.30-14.45 Kaşgarlı Mahmut Prof.Dr. Canan Parla I.Alaeddin Keykubad Dönemi Konya Mescitleri
14.45-15.00 Kaşgarlı Mahmut Yrd.Doç.Dr. Ali Akın Akyol Sivrihisar Ulu Cami Yapı Malzeme Analizleri
15.00-15.15 Kaşgarlı Mahmut Tartışma
15.15-15.30 Ara
6 III.Oturum/Oturum Başkanı:Doç.Dr.Sevinç Gök
15:30- 15:45 Kaşgarlı Mahmut Prof.Dr. Remzi Duran Motiflere Dönüşmüş Türk Damgaları – Geometrik Motiflere Farklı Bir Bakış
15.45-16.00 Kaşgarlı Mahmut Yrd.Doç.Dr. Ayşe Denknalbant Çobanoğlu Ortaçağ Anadolu Türk Mimarisi’nde Tokat ve Niksar’da Görülen Keramoplastik ve Terracota Kullanımı Üzerine Bir Değerlendirme
16.00-16.15 Kaşgarlı Mahmut Araş.Gör.Turgay Polat Erzincan Müzesi’nde Sergilenen Sgrafitto Ve Tek Renk Sırlı Ortaçağ Seramiklerinin Buluntu Yeri ve Köken Problemi Üzerine Bir Değerlendirme
16.15-16.30 Kaşgarlı Mahmut Amine Kaya Silvan (Meyyafarikin) ‘da Tespit Edilen Seramikler Üzerine Bir Değerlendirme
16.30-16.45 Kaşgarlı Mahmut Tartışma

 

26 Ekim 2017 Perşembe
SAAT Salonlar Konuşmacı Bildiri Başlığı
7 I.Oturum/Oturum Başkanı: Prof.Dr. Ahmet Çaycı
11.00-11.15 Halil İnalcık Anfisi Yrd.Doç.Dr. Remzi Aydın Koruma ve Yağma: Başbakanlık Osmanlı Arşivi Belgelerine Göre Sivas’taki Selçuklu Eserlerinin Durumu
11.15-11.30 Halil İnalcık Anfisi Yük. Mim. Fatma Sezin Doğruer Önleyici Koruma Yöntemi Olarak Müze Tasarımı: Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi Örneği
11.30-11.45 Halil İnalcık Anfisi Öğr. Gör.Aydın Uçar

Yrd.Doç.Dr. Hilal Tuğba Örmecioğlu

Arkeolojik Alanlarda Yeniden İnşa
11.45-12.00 Halil İnalcık Anfisi Yük.Mim. Elife Körlü

Yrd.Doç.Dr. Murat Oral

Arkeolojik Alanlarda Üst Örtü Tasarım Ölçütleri ve Kriterleri
12.00-12.15 Halil İnalcık Anfisi Tartışma
12.15 – 14.00 Öğlen Yemeği
8 II.Oturum/Oturum Başkanı: Prof.Dr. Candan Ülkü
14.00-14.15 Halil İnalcık Anfisi Prof. Dr. Gönül Öney Gelenekselden Çağdaşa Özgün Bir Tasarım: Yeşil Vadi Camii
14.15-14.30 Halil İnalcık Anfisi Doç.Dr. Kemal Reha Kavas Ortaçağ Kırsal Yerleşim Dokularının İncelenmesinde Yöntem ve Orta İtalya Örneği
14.30-14.45 Halil İnalcık Anfisi Dr. Sahure Yariş Tebriz’deki Bir Grup Ev ve Evlerin Süsleme Programı
14.45-15.00 Halil İnalcık Anfisi Dr. Bülent İşler

Dr. Nesrin Aydoğan İşler

Demre ve Çevresinde Türk Dönemi Kırsal Konut Mimarisi
15.00-15.15 Halil İnalcık Anfisi Tartışma
15.15-15.30 Ara

 

 

9 III.Oturum/Oturum Başkanı: Doç..Dr.Kemal Reha Kavas
15:30- 15:45 Halil İnalcık Anfisi Prof.Dr. Bozkurt Ersoy Edirne Yemiş Kapanı ve Restitüsyon Önerisi
15.45-16.00 Halil İnalcık Anfisi Yrd.DoçDr. Şakir Çakmak Tire Yalınayak Hamamı Restorasyonu
16.00-16.15 Halil İnalcık Anfisi Müze Md. Suzan Bayraktaroğlu Tarihi Halıların Konservasyonu ve Depolanması
16.15-16.30 Halil İnalcık Anfisi Arş.Gör.Gözde Uzgidim

Yrd.Doç.Dr. Ali Akın Akyol

Profesör Ülker Muncuk Müzesi Arşivinde Bulunan Bozulmaya Uğramış Peştemallerin Korunmasına Yönelik İncelemeler
16.30-16.45 Halil İnalcık Anfisi Tartışma

 

 

 

 

 

 

 

26 Ekim 2017 Perşembe
SAAT Salonlar Konuşmacı Bildiri Başlığı
10 I.Oturum/Oturum Başkanı:Prof.Dr. Ayşıl Tükel Yavuz
11.00-11.15 Erol Güngör Anfisi Prof.Dr. Mustafa Özer

Yrd.Doç.Dr. Mesut Dündar

Edirne Sarayı Kum Kasrı ve Aşçılar Hamamı
11.15-11.30 Erol Güngör Anfisi Prof.Dr. Kadir Pektaş Beçin Kalesi 2016 Yılı Çalışmaları
11.30-11.45 Erol Güngör Anfisi Yrd.Doç.Dr. Erkan Aygör Konya Gevale Kalesi 2016 Yılı Kazısında Bulunan Ok Uçları
11.45-12.00 Erol Güngör Anfisi Öğr. Gör. Dr. Çiğdem Özkan Aygün Elazığ Hazar Gölü Ortaçağ Batık Yerleşimi Arkeolojik Araştırması Sonuçları
12.00-12.15 Erol Güngör Anfisi Tartışma
12.15 – 14.00 Öğlen Yemeği
11 II.Oturum/Oturum Başkanı:Prof.Dr. İnci Kuyulu Ersoy
14.00-14.15 Erol Güngör Anfisi Prof.Dr. Osman Eravşar

Uzm. Nermin Karagöz

Antalya Yivli Minareli Cami Araştırma Kazısı
14.15-14.30 Erol Güngör Anfisi Porf.Dr. Andrew Petersen The Archaeology of The Ottoman Period in Bulgaria
14.30-14.45 Erol Güngör Anfisi Yrd.Doç.Dr. Hakan Öniz Kilikya’da Denizcilik Tarihi ve Tersane Arkeolojisi
14.45-15.00 Erol Güngör Anfisi Doç.Dr. Norbert Pap

Prof.Dr. Ali Uzay Peker

Zigetvar Kanuni Sultan Süleyman Türbe- Palanka’sında Araştırma ve Arkeolojik Çalışmalar 2015-2016
15.00-15.15 Erol Güngör Anfisi Tartışma
15.15-15.30 Ara
12 III.Oturum/Oturum Başkanı: Prof.Dr. Ali Baş
15:30- 15:45 Erol Güngör Anfisi Yrd.Doç.Dr. Mehmet Top Van’da Osmanlı Arkeolojisi ve Hoşap Kalesi Kazı Çalışmaları
15.45-16.00 Erol Güngör Anfisi Yrd.Doç.Dr. Rüstem Bozer Kula Süleyman Şah Türbesi Kazısı ve Restorasyonu
16.00-16.15 Erol Güngör Anfisi Prof.Dr. Ahmet Çaycı

Yrd.Doç.Dr. Zekeriya Şimşir

Gevale Kalesi Mimari Buluntuları
16.15-16.30 Erol Güngör Anfisi Prof.Dr. Ali Boran Silifke Kalesi 2016 Yılı Kazı Çalışmaları
16.30-16.45 Erol Güngör Anfisi Tartışma

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

27 Ekim 2017 Cuma
SAAT Salonlar Konuşmacı Bildiri Başlığı
13 I.Oturum/Oturum Başkanı: Prof.Dr. Mustafa Denktaş
09:00 – 09:15 Bumin Kağan Prof.Dr. Ayşıl Tükel Yavuz Soğuksu Hamamcıkları
09:15- 09:30 Bumin Kağan Prof.Dr. Candan Ülkü Erdemli Çeşmeleri
09:30 – 09:45 Bumin Kağan Yrd.Doç.Dr. Evindar Yeşilbaş Diyarbakır Çermik Kaplıcası: Mimari ve Tarihi Dönem Analizi
09:45- 10:00 Bumin Kağan Yrd.Doç.Dr. Türkan Acar 2016 Yılı Çalışmalarında Uşak’taki Su Yapıları
10:00- 10:15 Bumin Kağan Yrd.Doç.Dr. Fazilet Koçyiğit Tepe Osmanlı Mimarisinde Meydan Çeşmeleri
10:15 – 10:30 Bumin Kağan Tartışma
10:30 – 10:45 Ara
II.Oturum/Oturum Başkanı: Prof.Dr. Ahmet Ali Bayhan
14 10:45-11:00 Bumin Kağan Yrd.Doç.Dr. Lokman Tay Kırşehir’de Bir Camiye Ait İnşaat Defteri
11.00-11.15 Bumin Kağan Yrd.Doç.Dr. Funda Naldan Eski Erzincan Şehrinde Günümüze Gelemeyen Camiler
11.15-11.30 Bumin Kağan Arş.Gör.Zeynep Aytekin Taşköprü-Aşağı Avalı Köyü Camisi ve Revzenleri
11.30-11.45 Bumin Kağan Yrd.Doç.Dr. Ceren Katipoğlu

Yrd.Doç.Dr. Cengiz Özmen

19.yy Osmanlı Eyalet Camilerinin Strüktürel Sistem Üzerinden Yeniden Yorumlanması
11.45-12.00 Bumin Kağan Tartışma
12.00-14:00 Öğlen Yemeği  

 

 

15 III.Oturum/Oturum Başkanı:Doç.Dr.Şerife Tali
14.00-14.15 Bumin Kağan Öğr. Gör. Mustafa Kartal Osmanlı Deri Cilt Yapımında Sahtiyan ve Meşin Kullanımı
14.15-14.30 Bumin Kağan Yrd.Doç.Dr. Hilal Tuğba Örmecioğlu Akdeniz Bölgesine Ait Özgün ve Kaybolmakta Olan Gelenksel Bir Yapım Sistemi Olarak Sepet-Örgü Tekniği
14.30-14.45 Bumin Kağan Doç.Dr. Gülgün Yılmaz Doğu’dan Batı’ya Bir Öykünme Örneği: “Smyrna” Halıları
14.45-15.00 Bumin Kağan Yrd.Doç.Dr. Tülin Çoruhlu

Murat Alkan

Nakışlı Örnekleriyle Pamukova Dokumacılığı
15.00-15.15 Bumin Kağan Tartışma
15.15-15.30 Ara
16 IV.Oturum/Oturum Başkanı:Prof.Dr. Kadir Pektaş
15:30- 15:45 Bumin Kağan Prof.Dr. Mehmet Yavuz Erzurum Vilayeti’nde 1904 Yılında Yapılan Kagir Köprüler ve Bu Köprülerden Oluşan Özel Saray Albümü
15.45-16.00 Bumin Kağan Doç.Dr. Şerife Tali Ordu Tarihi Ahşap Köprüleri
16.00-16.15 Bumin Kağan Yrd.Doç.Dr. Ayşe Budak Kızılırmak Geçişlerine Bir Örnek: Kırıkkale-Yahşihan Köprüsü (Demir Köprü)
16.15-16.45 Bumin Kağan Tartışma
16:45 – 17:45 PANEL
27 Ekim 2017 Cuma
SAAT Salonlar Konuşmacı Bildiri Başlığı
17 I.Oturum/Oturum Başkanı:Prof.Dr. Yıldıray Özbek
09:00 – 09:15 Kaşgarlı Mahmut Prof.Dr. İnci Kuyulu Ersoy Midilli Yapılarında Duvar Resmi
09:15- 09:30 Kaşgarlı Mahmut Öğr.Gör. Yasemin Ecesoy Fotoğraftan Duvar Resmine: Bir Gaziantep Evi Örneği
09:30 – 09:45 Kaşgarlı Mahmut Prof.Dr. Bahattin Yaman Kıyamet Gününü Tek Sayfada Resmetmek: Falname Resmi Örneği
09:45- 10:00 Kaşgarlı Mahmut Dr. Demet Taşkan Trabzon’da Natürmort Desenli Ahşap Minberler
10:00- 10:15 Kaşgarlı Mahmut Arş. Gör. Demet Turgut Hacı Halit Ağa Konağı
10:15 – 10:30 Kaşgarlı Mahmut Tartışma
10:30 – 10:45 Ara
18 II.Oturum/Oturum Başkanı:Prof.Dr. Mine Özkar
10:45-11:00 Kaşgarlı Mahmut Doç.Dr. Elvan Topallı Liebig Reklam Kartları
11.00-11.15 Kaşgarlı Mahmut Dr. Meltem Yaşdağ Orientalist Bağlamda William Holman Hunt Üzerine Bir Değerlendirme
11.15-11.30 Kaşgarlı Mahmut Öğr.Gör.Yasemin Dora Resim Sanatında Kırım Savaşı
11.30-11.45 Kaşgarlı Mahmut Yrd.Doç.Dr. Elif Kök Yeniçeri Müzesi’ne Ait Bir D’aronco Çizimi
11.45-12.00 Kaşgarlı Mahmut Tartışma
12.00-14:00 Öğlen Yemeği
19 III.Oturum/Oturum Başkanı:Prof.Dr. Bahattin Yaman
14.00-14.15 Kaşgarlı Mahmut Prof.Dr. Ali Baş

Dr. Şükrü Dursun

Keykubadiye Sarayı Kazısı 2015 Yılı Seramik Buluntuları
14.15-14.30 Kaşgarlı Mahmut Yrd.Doç.Dr. Mustafa Kemal Şahin Manisa/ Akhisar Thyateria Antik Kenti Kazılarında Ele Geçen Lüle Buluntuları
14.30-14.45 Kaşgarlı Mahmut Yrd.Doç.Dr. Hasan Uçar Yeni Buluntular Işığında Edirne Yeni Saray Kazısı Seramikleri
14.45-15.00 Kaşgarlı Mahmut Yrd.Doç.Dr. Belgin Demirsar Arlı

Dr.Şennur Kaya

Ok. Özlem Erol

Dr. Hakan Arlı

2015-2017 Kazı Dönemlerinde İznik Çini Fırınları Kazısı’nda Ele Geçen Kalıp Baskı Tekniğinde Dekorlu Seramikler
15.00-15.15 Kaşgarlı Mahmut Doç.Dr. Celil Arslan Ahlat Kazılarının Dünü – Bu Günü
15.15-15.30 Kaşgarlı Mahmut Tartışma
15:30- 15:45 Ara
20 IV.Oturum/Oturum Başkanı: Prof.Dr. Canan Parla
15.45-16.00 Kaşgarlı Mahmut Doç.Dr. İrfan Yıldız Diyarbakır’ın Çüngüş İlçesindeki Kültür Varlıkları
16.00-16.15 Kaşgarlı Mahmut Prof.Dr. Mehmet Zeki İbrahimgil

Prof.Dr. Hamza Keleş

Balkan Ülkelerinde Osmanlı Eserleri Üzerine İstatistiki Değerlendirme
16.15-16.30 Kaşgarlı Mahmut Prof.Dr. Zekeriya Şimşir 2016 Yılı Akseki ve Çevresi Yüzey Araştırması
16:30 – 16:45 Kaşgarlı Mahmut Tartışma
16:45 PANEL

 

27 Ekim 2017 Cuma
SAAT Salonlar Konuşmacı Bildiri Başlığı
21 I.Oturum/Oturum Başkanı:Prof.Dr. Mehmet Yavuz
09:00 – 09:15 Halil İnalcık Anfisi Prof.Dr. Mine Özkar

Dr. Aslıhan Erkmen

Ortaçağ Anadolu Sanatı Araştırmalarında Disiplinlerarası Çalışmalar
09:15- 09:30 Halil İnalcık Anfisi Prof.Dr. Mustafa Hamdi Sayar Geç Antik Devirden Ortaçağın Başlangıcına Kilikya Bölgesinin Tarihi (M.S. 3-6.yy ) Yerleşim Tarihi- Coğrafyası; Yazılı Kaynaklar; Epigrafik Belgeler
09:30 – 09:45 Halil İnalcık Anfisi Yrd.Doç.Dr. Oğuz Koçyiğit Iustinianus’un İmar Programı Kapsamında Anadolu’da Hamamlar ve Su Yapıları
09:45- 10:00 Halil İnalcık Anfisi Arş.Gör.Dr. Dilek Maktal Canko Bizans İmparatorluk İkonografisinde İmparatoriçe İmgesi (780-1204)
10:00- 10:15 Halil İnalcık Anfisi Arş.Gör. Durmuş Gür,

Arş.Gör. Cahit Karakök

Paphlagonia Bölgesindeki Piskoposluk Merkezleri (Sora, Dadybra, Pompeiopolis, Amastris, Ionopolis)
10:15 – 10:30 Halil İnalcık Anfisi Tartışma
10:30 – 10:45 ara
22 II.Oturum/Oturum Başkanı: Prof.Dr. Gülgün Köroğlu
10:45 – 11:00 Halil İnalcık Anfisi Yrd.Doç.Dr. Ebru Fatma Fındık Osmanlı Döneminde Demre’de Türk ve Rumların Günlük Yaşamının Arkeolojik Kanıtları
11:00-11:15 Halil İnalcık Anfisi Yrd.Doç.Dr. Demet Okuyucu Yılmaz Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesi 19.Yüzyıl Rum Kiliselerinde Çan Kuleleri
11.15 – 1130 Halil İnalcık Anfisi Ok. Hidayet Arslan Kent ve Kültür Tarihi Bağlamında İstanbul’un Varoşlarında Bulunan Eski Rum Köyleri ve Ortodoks Kiliseleri Envanteri
11:30-11:45 Halil İnalcık Anfisi Dr. Necla Kaplan Bizans Dönemi El Yazması: Topkapı Sarayı G.İ.8 Nüshası Resimlerindeki Alegorik Unsurlar
11:45-12:00 Halil İnalcık Anfisi Tartışma
12.00-14:00 Öğlen Yemeği
23 III.Oturum/Oturum Başkanı: Prof.Dr. Ali Uzay Peker
14.00-14.15 Halil İnalcık Anfisi Yrd.Doç.Dr. Fatma Yıldız Ortaçağ Hıristiyan Kentinde Endülüs-İslam Medeniyet Algısı: Sevilla Alcazar Kraliyet Sarayı
14.15-14.30 Halil İnalcık Anfisi Arş.Gör. Gulbanu Koshenova

Dr. Yerlan Zhiyenbayev

Kazakistan, Kızılorda İli Şieli İlçesinde Bulunan Okşı Ata Türbesi
14.30-14.45 Halil İnalcık Anfisi Öğr.Gör. T.Mikhail P. Duggan İslam Sanatında Zigzag Deseni ve Anlamları Üzerine Bir Okuma
14.45-15.00 Halil İnalcık Anfisi Dr. Sami Saleh Abd Al- Mâlik AL-Bayadi İnscriptions of Prince Aksunqur Al-Nâsiri in the Cities of Tarsus and Cairo in the Memluk Era Reading Between Lines
15.00-15.15 Halil İnalcık Anfisi Tartışma
15.15-15.30 Ara
24 IV.Oturum/Oturum Başkanı: Prof.Dr. Remzi Duran
15:30- 15:45 Halil İnalcık Anfisi Prof.Dr. Yaşar Çoruhlu Orta Asya’da Kemik Muhafaza Kapları ( Ossuary/Nâvs) ve Türk Sanatı’ndaki Yeri Üzerine Değerlendirmeler
15.45-16.00 Halil İnalcık Anfisi Yrd.Doç.Dr. Tahsin Korkut Tao-Klarceti Bölgesi Dini Mimarisinde Görülen Zoomorfik Plastik Bezeme Örnekleri
16.00-16.15 Halil İnalcık Anfisi Yrd.Doç.Dr. J.Özlem Oktay Çerezci Göktürk Dönemi Silahları
16.15-16.30 Halil İnalcık Anfisi Tartışma
16:30-16:45 Ara
16:45 – 17:45 PANEL
27 Ekim 2017 Cuma
SAAT Salonlar Konuşmacı Bildiri Başlığı
25 I.Oturum/Oturum Başkanı:Prof.Dr. Celil Arslan
09:00 – 09:15 Erol Güngör Anfisi Prof.Dr. Ali Osman Uysal Gümüş Hacı Halil Paşa Medresesi ve Mimarı
09:15- 09:30 Erol Güngör Anfisi Yrd.Doç.Dr. Elif Gürsoy Uşak’taki Sanayi Yapıları
09:30 – 09:45 Erol Güngör Anfisi Yrd.Doç.Dr. Ertan Daş Yeni Bulgular Işığında Tire Kutu Han
09:45- 10:00 Erol Güngör Anfisi Öğr.Gör. Şamil Yirşen Bir Mektebin inşa Öyküsü: Osmanlı Arşiv Belgelerinde Antalya- Kaleiçi Ortodoks Hıristiyan Kız Mektebi ( Dumlupınar İlkokulu)
10:00- 10:15 Erol Güngör Anfisi Yrd.Doç.Dr. Yusuf Acıoğu Bolayır Tabyaları
10:15 – 10:30 Erol Güngör Anfisi Tartışma
10:30 – 10:45 ara
26 II.Oturum/Oturum Başkanı: Prof.Dr. Mehmet Zeki İbrahimgil
10:45 – 11:00 Erol Güngör Anfisi Prof. Dr. Hakkı Önkal Toronto Mount Pleasant Mezarlığı ve İstanbul Edirnekapı Şehitliği Bağlamında Park-Mezarlık Kavramı Üzerine Düşünceler
11:00-11:15 Erol Güngör Anfisi Yrd.Doç.Dr. Gülay Apa Kurtişoğlu Sadelikten Gösterişe Edirne Osmanlı Dönemi Mezartaşlarında Moda
11.15 – 1130 Erol Güngör Anfisi Prof.Dr. Abdülhamit Tüfekçioğlu Kitabeler Işığında Mezar Anıtları Terminolojisi
11:30-11:45 Erol Güngör Anfisi Dr. Mehmet Tütüncü Oruç ve İshak Reislerin Şehadet Yerleri Hakkında Yeni Araştırmalar
11:45-12:00 Tartışma
12.00-14:00 Öğlen Yemeği
27 III.Oturum/Oturum Başkanı:Doç.Dr. Abdullah Karaçağ
14.00-14.15 Erol Güngör Anfisi Yrd.Doç.Dr. Doğan Yavaş

Dr. İbrahim Yılmaz

Bursa Muradiye Külliyesi Mezar Taşları Müzesi
14.15-14.30 Erol Güngör Anfisi Yrd.Doç.Dr Zekai Erdal Aksaray Sinne Çayırı Mezarlığı Mezar Taşları
14.30-14.45 Erol Güngör Anfisi Prof.Dr. Sedat Bayrakal Uşak Mezar Taşlarında Yer Adları ve Günümüzdeki Durumları
14.45-15.00 Erol Güngör Anfisi Yrd.Doç.Dr. Mustafa Çetinaslan Konya Müze Mezarlıklarındaki Sandukalardan Örnekler
15.00-15.15 Erol Güngör Anfisi Yrd.Doç.Dr Halil Sözlü Balıkesir Marmara Adası ve Paşalimanı Adası’ndaki Mezartaşları Üzerine Değerlendirme
15.15-15.30 Erol Güngör Anfisi Tartışma
15:30- 15:45 Ara
28 IV.Oturum/Oturum Başkanı:Doç.Dr.Elvan Topallı
15.45-16.00 Erol Güngör Anfisi Öğr.Gör. Hayal Başaran Güleç Victoria&Albert Müzesi Deposunda Bulunan Çiniler ve Diyarbakır Yapılarındaki Çiniler Arasında Bir Karşılaştırma
16.00-16.15 Erol Güngör Anfisi Doç.Dr. Sevinç Gök Smyrna (İzmir) Agorası Kazısı’nda Bulunan Lazımlıklar ve Osmanlı’da Lazımlık Kültürü
16.15-16.30 Erol Güngör Anfisi Yrd.Doç.Dr. İkbal Erbaş Ortaçağ’dan Günümüze Yapı Malzemesi Olara Taşın Değişen Dili
16.30-16:45 Erol Güngör Anfisi Tartışma
16:45 PANEL

 

 

 

 


Son Güncelleme : 17 Mart Cuma 2017
17